תואר בערבית: לימודי תואר ראשון בערבית באוניברסיטת בר־אילן - להעמיק בשפה ובספרות הערבית, להביא רוח חדשה לחברה הישראלית ולהגביה עוף בכל תחומי התעסוקה

שלום לך,

אני שמחה על התעניינותך בלימודי תואר בערבית באוניברסיטת בר־אילן, ומבקשת לפתוח צוהר לייחודה של המחלקה שלנו ולספק לך את מרב הפרטים הדרושים להרשמה ללימודי תואר ראשון בערבית.

המחלקה לערבית באוניברסיטת בר־אילן היא מהוותיקות ומהמובילות בתחומה באקדמיה וביתם של חברי וחברות סגל, סטודנטים וסטודנטיות ערבים ויהודים, משפחה חמה ומלוכדת, שלומדת יחד, יוצרת יחד ומתפתחת יחד.

אצלנו, לימודי תואר בערבית משלבים בין לימוד השפה הערבית על בוריה ובין היכרות מקיפה עם התרבות הערבית, הספרות, ההיסטוריה, התיאולוגיה, דת האסלאם ועוד. שילוב זה נועד להקנות לך יכולות ייחודיות ליצור קשרים בין־אישיים ולבנות גשרים בין־תרבותיים – ערך מוסף בכל אפיק מקצועי, אם בשירות הציבורי ובדיפלומטיה, אם במערכת החינוך ובאקדמיה, אם בתקשורת ובעסקים, ואם בעולמות המשפט, הספרות והאמנות.

תנאי הקבלה לתואר ראשון בערבית

 • תעודת בגרות.
 • ציון 500 לפחות במבחן פסיכומטרי (ציון 85 לפחות בחלק האנגלית).
 • ציון 80 לפחות בבחינת הבגרות בערבית ב־4 יח"ל, או ציון 70 לפחות ב־5 יח"ל.
 • מועמדים שלמדו 4 או 5 יח"ל וציונם נמוך מהנדרש יתקבלו לאחר שיעמדו בהצלחה בבחינת כניסה.*
 • מועמדים שלמדו 3 יח"ל יחויבו בבחינת כניסה*, ללא תלות בציון שקיבלו בבחינת הבגרות.

*** בחינות הכניסה ללימודי תואר בערבית משתנות ומותאמות אישית לכל נבחנת ונבחן. לתיאום בחינה יש ליצור קשר עם מרכזת המחלקה לערבית, גב' אסתי חסיד

גם ללא ידע קודם בשפה הערבית אפשר להשתלב בהצלחה ובתוך זמן לא רב בלימודי תואר בערבית, בזכות קורסי המכינה האפקטיביים שלנו; השלמת הקורסים ברמת "ערבית למתחילים" והקורסים ברמת "ערבית למתקדמים", המתקיימים כקורסי קיץ, יקנו לך את רמת הערבית הנדרשת כדי להצטרף ללימודי תואר בערבית במחלקה, להמשיך ולהשתפר בידיעת השפה הערבית ובתוך כך להכיר את התרבות הערבית במבחר רחב של קורסים בספרות קלאסית ומודרנית ובפילוסופיה הערבית, במגוון היצירה היהודית בערבית, בהיסטוריה של האסלם, בתקשורת הערבית בארץ ובעולם ובתחומים נוספים. 

המחלקה מציעה מגוון מסלולים ללימודי תואר ראשון בערבית 

 • תואר בערבית חד־חוגי 
 • תואר בערבית דו־חוגי מובנה
 • תואר בערבית דו־חוגי לא מובנה

וכן, מסלול ישיר לתואר שני בערבית, הפתוח לסטודנטים ולסטודנטיות שיסיימו את שנת הלימודים השנייה בתואר הראשון במחלקה – במסלול החד־חוגי בלבד – בממוצע 85 ומעלה. במסלול זה אפשר לסיים את הלימודים לתואר ראשון ולתואר שני בתוך ארבע שנים.

להרשמה ללימודי תואר ראשון בערבית ולמידע נוסף על אודות תואר בערבית באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318374

ההצלחה שלך חשובה לנו – לימודי תואר בערבית באווירה אישית ותומכת

כדי להבטיח את הצלחתך בלימודי התואר בערבית יצרנו רשת תמיכה עשירה, ובה, בין היתר: מועדון דיבייט, סדנאות לשיפור השיח בערבית מדוברת, קורסי העשרה וקורסי קיץ, שיעורי עזר ותגבור.

המשלימים תואר ראשון בערבית מוזמנים להמשיך במחלקה שלנו ללימודי תואר שני בערבית (במסלול עם תזה או במסלול בלי תזה) וללימודים לתואר שלישי. 

הסגל שלנו, בכירי המרצים והמרצות בתחום, יציידו אותך, כבר בקורסי התואר הראשון בערבית, בכלים לחשיבה ולכתיבה אקדמית וביקורתית, הם ילוו וידריכו את הממשיכים ללימודים מתקדמים לתואר בערבית בכתיבת התזה והדוקטורט.  

לימודי תואר בערבית ייתנו לך קדימות בכל תחום שבו ברצונך לפתח קריירה, ובהתאם אנו מעודדים שילובים

 • בתחומי התקשורת והדיפלומטיה – לימודי תואר בערבית ייתנו לך ערך מוסף בזכות היכולת להתעדכן בזמן אמת במתרחש בעולם הערבי ואף להשפיע עליו.
 • בתחומי הכלכלה או מדעי המחשב, בעסקים או בהקמת חברת הייטק – לימודי תואר בערבית יקנו לך יכולת לבנות קשרים עם קהל יעד של מאות מיליונים בעולם הערבי.
 • בהוראה, בכתיבת תוכן, בתרגום ובעריכה וגם במגוון מקצועות הטיפול – לימודי תואר בערבית יגדילו את הביקוש שלך בהתאם למגוון האוכלוסיות שבאפשרותך לעבוד עמן.

ואלה רק דוגמאות אחדות מיני רבות.

ללמוד תואר בערבית בקמפוס בר-אילן, וגם מחוצה לו

תוכנית הלימודים שלנו לתואר בערבית נלמדת גם בקמפוס וגם מחוצה לו. הקהילה שלנו מסיירת בארץ, נפגשת עם דמויות מפתח בתרבות הערבית בארץ, מקיימת אירועים ופעילויות שונות ומגוונות.

אני מאחלת לך הצלחה בכל מסלול ללימודי תואר ראשון בערבית העונה על הציפיות שלך ועל התוכניות שלך לעתיד ומזמינה אותך לפנות אלינו בכל שאלה בטלפון: 03-5318374 או במייל: arab.dept@biu.ac.il.

להתראות ובהצלחה,

ד"ר דורית גוטספלד 

ראשת המחלקה לערבית

 

להרשמה ללימודי תואר ראשון בערבית ולמידע נוסף על אודות תואר בערבית באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318374