תואר שני ללא תזה

שלום לך,

אני שמח על התעניינותך בלימודי תואר שני בערבית באוניברסיטת בר־אילן במסלול ללא תזה.

אפיק לימודים זה מאפשר גם לאנשים עסוקים מאוד ולאלה שאינם מעוניינים לכתוב עבודת מחקר גדולה. מחקר התזה מזמין להעמיק את ידיעותיהם בשפה ובתרבות הערבית, להמשיך ולשכלל את החשיבה ואת הכתיבה האקדמיות והמחקריות וליהנות מהיתרונות שמקנה תואר שני בערבית בהתפתחות האישית והמקצועית.

תוכנית הלימודים לתואר שני בערבית נועדה לאפשר לך לצלול לעומקם של נושאים במגוון התחומים הנלמדים במחלקה לערבית באוניברסיטת בר־אילן, ובתוך כך לשכלל את החשיבה והיכולות האקדמיות ולהקנות לך כלים נוספים לכתיבה מחקרית ולעריכת מחקר עצמאי.

המרצים והמרצות במחלקה לערבית ירתמו את ניסיונם ואת יכולותיהם כדי להדריך אותך בכתיבת העבודות הסמינריוניות ולקראת הבחינות בקורסים אותם הם מעבירים. הם ילוו אותך במסירות ויכוונו אותך במשך כל שנות לימודיך.

תנאי קבלה

  • תואר ראשון בערבית כמקצוע ראשי או מורחב בציון 80 לפחות מאוניברסיטת בר־אילן או מכל אוניברסיטה מוכרת אחרת בארץ או בעולם.
  • למסלול ישיר לתואר שני ללא תזה יתקבלו מועמדים ומועמדות שיסיימו את שנת הלימודים השנייה בתואר הראשון – במסלול החד־חוגי בלבד – בממוצע 85 ומעלה. במסלול זה אפשר לסיים את הלימודים לתואר ראשון ולתואר שני בארבע שנים.
  • מועמדים ומועמדות בעלי תואר ראשון בערבית כמקצוע משני או תואר ראשון במקצועות אחרים שירצו להתקבל ללימודי תואר שני בערבית ללא תזה, עשויים להיות מחויבים בקורסי השלמה על בסיס לימודיהם הקודמים, בהתאם לקביעת המחלקה לערבית ובית הספר ללימודים מתקדמים.
  • הקבלה ללימודי התואר השני במחלקה לערבית מותנית בראיון קבלה עם יו"ר הוועדה המחלקתית או עם ראש המחלקה. לתיאום ראיון קבלה יש לפנות למזכירות המחלקה לערבית.
  • הקבלה נתונה לשיקול דעת המחלקה ובית הספר ללימודים מתקדמים.
  • הדרישות לעיל מצטרפות לדרישות הכלליות ללימודים לתואר השני. את התקנון לתארים מתקדמים ניתן למצוא באתר בית הספר לתארים מתקדמים.

דרישות המחלקה במסלול לתואר שני בערבית ללא תזה

1.   השתתפות בקורסים בהיקף של 48 נ"ז מתוך הקורסים במחלקה המיועדים ללימודי תואר שני בערבית, מתוכם כתיבת שלוש עבודות סמינריוניות.

2.   השתתפות בסמינריון המחקר המחלקתי בכל אחת משנות הלימוד.

3.   לימוד השפה האנגלית לתואר שני עד רמה המאפשרת קריאה והבנה של ספרות מדעית.

4.   בהתאם לתקנון ביה"ס ללימודים מתקדמים יש להשלים קורסי יסוד ביהדות/קורסים כלליים בהיקף של 4 או 8 נ"ז (4 נ"ז לבוגרי תואר ראשון בבר-אילן ו-8 נ"ז לבוגרי תואר ראשון ממוסדות אחרים).

* חשוב להשלים בהצלחה את לימודי השפה הזרה, או לעמוד בהצלחה      
   בבחינת הפטור, כבר בשלב מוקדם של הלימודים
.

*השלמת הלימודים בהצלחה מזכה את המסיימים בתואר שני בערבית; והגם שתואר זה אינו מאפשר להמשיך ללימודים לתואר שלישי, הוא מקנה לך יתרון בשוק התעסוקה.

*אם ברצונך להמשיך לתואר שלישי ולמדת במסלול זה, ניתן להירשם למסלול השלמת תזה.

המוסמכים והמוסמכות שלנו לתואר שני מבוקשים מאוד בשירות הציבורי ובדיפלומטיה, במערכת החינוך, בתקשורת ובעסקים, ובעולמות המשפט, הספרות והאמנות. נוסף על המצוינות האקדמית, הם מביאים עמם את הרוח המיוחדת שספגו במחלקה לערבית באוניברסיטת בר־אילן, שבה ערבים ויהודים לומדים יחד, יוצרים יחד ומתפתחים יחד, ואת היכולת לבנות קשרים בין־אישיים וגשרים בין־תרבותיים.

להתראות ובהצלחה,

פרופ' בסיליוס בואערדי

ראש המחלקה לערבית

להרשמה ללימודי תואר שני בערבית ולמידע נוסף 
אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר 
בעמוד צור קשר,
בטלפון: 03-5318374 או במייל 
arab.dept@biu.ac.il.