צוות המחקר של פרוייקט GIF השתתף בסדנה בינלאומית בברלין

26/06/2013

צוות המחקר הישראלי של פרוייקט GIF בראשות ד"ר ליבנת הולצמן מהמחלקה לערבית השתתף בסדנה בינלאומית בבית הספר לתלמידי מחקר באוניברסיטה החופשית של ברלין בין התאריכים 25- 26 ביוני 2013. כותרת הסדנה: Ibn Qayyim al-Jawziyya: Normative and Theological Dimensions of a Mamluk Polygraph

והיא נערכה במסגרת הפעילויות המשותפות לצוותים הגרמני והישראלי המשתייכים לפרוייקט "טיעונים מובנים ואמצעים רטוריים בכתביו ההלכתיים והתיאולוגיים של אבן קים אל-ג'וזיה". הפרוייקט זכה למימון נדיב  מ"הקרן הגרמנית-ישראלית למחקר מדעי ופיתוח"  The German Israeli Foundation for Scientific Research and Development

החוקרות המובילות את הפרוייקט, ד"ר ליבנת הולצמן מבר-אילן ופרופ' בירגיט קרביץ מהאוניברסיטה החופשית של ברלין, עוסקות במחקר מדעי משותף משנת 2009. בפרוייקט (GIF 1079-111.4/2009) הן חוקרות את כתביו של אבן קים אל-ג'וזיה, התיאולוג ואיש ההלכה בן המאה ה-14, אשר להגותו השפעה עצומה בעולם הערבי והאסלאמי העכשווי.  

חברי הצוות הישראלי (אורית רוזמרין, שמעון רחמים ואימאן אבו קישק) מועסקים כעוזרי מחקר, ובמקביל כותבים עבודות מ"א כחלק מפעילות המחקר המדעי של הפרוייקט. הם הוזמנו לסדנה כדי לתת הרצאות באורך מלא, כל אחד על נושא המחקר שלו. אורית רוזמרין הרצתה באנגלית על תפיסת המיניות והמוסר בכתביו של אבן קים אל-ג'וזיה; שמעון רחמים הרצה באנגלית על השתקפות הגותו הצופית של אבן תימיה בכתביו של אבן קים אל-ג'וזיה; אימאן אבו קישק הרצתה בערבית ספרותית על תפיסת תארי האל אצל פרשן הקוראן אלקרטבי, אותה הפריך אבן קים אל-ג'וזיה. כמו כן הרצתה בסדנה מרים בן משה, לשעבר חברה בצוות הישראלי, והיום חברה בצוות הגרמני. מרים בן משה הרצתה על תפיסת תארי האל של אבן קים אל-ג'וזיה, העומדת במרכז עבודת הדוקטור שהיא כותבת באוניברסיטה החופשית של ברלין. בסדנה הרצו גם תלמידי המחקר, החברים בצוות הגרמני.  

לאחר כל הרצאה של תלמיד או תלמידת מחקר, העבירו חוקרים מובילים בתחום הגות אסלאמית משובים מפורטים על כל הרצאה, והנחיות להמשך המחקר. לבד מפרופ' קרביץ וד"ר הולצמן, העבירו משובים גם החוקרים הבאים: פרופ' ג'ון הובר מאוניברסיטת נוטינגהם, אנגליה; פרופ' עבדאלסמאד בלחאג', מהאוניברסיטה הקתולית בבודפשט הונגריה, ופרופ' יאנס שיינר מאוניברסיטת גוטינגן, גרמניה.

תלמידי המחקר של המחלקה לערבית זכו להערכה רבה מצד המשתתפים על בקיאות מלאה בחומר, הכנה מדוקדקת לקראת ההרצאות, העברה דידקטית ומתודית של ההרצאה, ומעל לכל, על ידיעותיהם העמוקות בשפה הערבית.  

קשרי העבודה שנוצרו בין התלמידים משתי האוניברסיטאות, ובין התלמידים והחוקרים ללא ספק יעמיקו ויעשירו את המחקרים הנכתבים היום במחלקה לערבית במסגרת פרוייקט מחקר זה.

לתמונות  על הסדנה הבינלאומית בברלין בהשתתפות צוות המחקר של פרוייקט GIF 

לסיקור האירוע באנגלית

לסיקור האירוע בעברית